Język Polski - Danuta Szkutnik, Maria Łaszkiewicz

Opinie o sklepie

Brak opinii

Ćwiczenia do języka polskiego- klasa 4 Zobacz większe

Gramatyka - ćwiczenia językowe - klasa 4

Nowy produkt

Podręcznik do klasy 4 dedykowany uczniom mieszkającym poza granicami Polski, których pierwszym językiem jest angielski.

Format A4, oprawa bindowana, 206 stron

Więcej szczegółów

£24.49 brutto

Dodaj do listy życzeń

50 szt. w magazynie

    Autor: Maria Łaszkiewicz

    Cykl ćwiczeń gramatycznych dla klas od IV do VI jest zarówno efektem rozmów i dyskusji z nauczycielkami, pracującymi w szkołach sobotnich w USA, jak i obserwacji dzieci podczas lekcji oraz egzaminów, dlatego może być dopełnieniem do każdej czytanki, a materiał pokazano zgodnie z zasadami glottodydaktyki, która traktuje język polski jako obcy. Książki adresowane są do uczniów, którzy znają język polski przynajmniej w zakresie podstawowym, natomiast uczniom, którzy posługują się językiem polskim przede wszystkim w warunkach domowych, pozwolą uporządkować materiał gramatyczny i zdobyć umiejętności korygowania błędów.

    Prezentując zagadnienia gramatyczne, uwzględniono zasady gramatyki funkcjonalnej, a nie opisowej, dlatego w książkach jest więcej ćwiczeń praktycznych niż wiedzy teoretycznej. Nie oznacza to, że książki nie wprowadzają podstawowych nazw gramatycznych, ale nie są one zasadniczym celem nauki. Ćwiczenia uczą rozróżniania rodzajów, przypadków, czasów, aspektu, trybu rozkazującego i przypuszczającego, stopniowania przymiotników, liczebników głównych i porządkowych, prezentują też ćwiczenia dotyczące składni, czyli budowy zdania, począwszy od spójników w zdaniu złożonym współrzędnie, kończąc na prostych zdaniach złożonych podrzędnie, przy czym akcentowane jest tu właściwe użycie spójnika i odpowiednie odczytanie funkcji komunikacyjnej zdania. Ostatnia część to ćwiczenia ortograficzne, które przede wszystkim odwołują się do znanego dzieciom słownictwa, poza tym zakładają pamięciowe opanowanie zapisu bez odwoływania się do zagadnień teoretycznych.

    W kolejnych klasach uczeń dokonuje coraz więcej samodzielnych przekształceń, ale zawsze zachowane są dwie zasady: 1) najpierw wzór, potem transformacje; 2) od łatwiejszych zadań do trudniejszych, czyli od słów do zdań / tekstów. W uwagach dla nauczycieli, zamieszczonych na końcu każdego ze zbiorów, określone  zostały szczegółowe założenia ćwiczeń. Zaproponowane materiały są już wykorzystywane w kilku szkołach sobotnich i spotkały się tam z życzliwym przyjęciem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są pomoce dydaktyczne dostosowane do aktualnego poziomu językowego uczniów.

    Format A4, 206 stron, oprawa bindowana

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Gramatyka - ćwiczenia językowe - klasa 4

Gramatyka - ćwiczenia językowe - klasa 4

Podręcznik do klasy 4 dedykowany uczniom mieszkającym poza granicami Polski, których pierwszym językiem jest angielski.

Format A4, oprawa bindowana, 206 stron

Produkty powiązane

10 książek tego samego wydawnictwa:

Najczęściej kupowane

Nowe książki

PayPal